Jak poznać z której strony jest wlew paliwa?

Sprawdzisz to w prosty sposób

Jeśli nie jesteśmy pewni, z której strony znajduje się wlew paliwa w naszym aucie możemy sprawdzić to w prosty, choć nieoczywisty sposób.

Jak nie najeść się wstydu?

Każdy z nas doświadczył podobnej sytuacji. Wjeżdżamy na stację w celu zatankowania paliwa i musimy szybko podjąć decyzję: ustawić się z prawej czy z lewej strony? Samochód za nami już czeka na swoją kolej, to nie jest dobry moment, aby wysiadać z auta i obchodzić pojazd dookoła w poszukiwaniu klapki wlewu paliwa. Wreszcie podejmujemy decyzję, gasimy silnik, wysiadamy i… okazuje się, że niestety, powinniśmy znajdować się po przeciwnej stronie dystrybutora.

Oczywiście, możemy przetestować, jak długi jest przewód od pistoletu i próbować przeciągnąć go na drugą stronę auta (przy samochodach miejskich ta strategia może się opłacić, ale jeśli wysiedliśmy z SUVa szansa, że dosięgniemy wlewu jest niewielka). Alternatywnie, istnieje też możliwość, aby wykonać szybki manewr korygujący i zaparkować tyłem. Trzeci sposób jest najprostszy, bo polega na tym, aby uniknąć całego to zamieszania przyglądając się uważnie desce rozdzielczej.

Niewielki szczegół na desce rozdzielczej

Aby dowiedzieć się po której stronie znajduje się wlew paliwa w naszym aucie wystarczy spojrzeć na wskaźnik na desce rozdzielczej. Tuż obok ikonki dystrybutora wprawne oko kierowcy powinno zauważyć niewielki trójkąt lub strzałkę. Jeśli jest skierowany w lewo, tam powinniśmy szukać klapki wlewu paliwa. Jeśli jest po przeciwnej stronie, wiemy już, że najlepiej będzie podjechać pod dystrybutor parkując obok niego stroną pasażera.

Inne oznaczenia

A co jeśli na desce rozdzielczej nie możemy znaleźć wyżej wspomnianej strzałki? Zdarza się, że w niektórych modelach aut oznakowanie jest nieco odmienne i zamiast trójkąta lub podobnego znaku graficznego sama ikona dystrybutora pokaże nam właściwą stronę poprzez usytuowanie pistoletu. Ostatecznie, możemy odwołać się do innej, nieoficjalnej zasady, która powinna sprawdzić się w większości przypadków: jeżeli poruszamy się autem wyprodukowanym w Azji szukajmy klapki wlewu paliwa po lewej stronie, w przypadku aut Europejskich wlew paliwa znajdziemy najprawdopodobniej po prawej.

Dowiedz się więcej

Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem Jak otworzyć auto, gdy kluczyki znajdują się w środku? Jak otworzyć auto, gdy kluczyki znajdują się w środku? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów Co jest powodem często parujących szyb w aucie Co jest powodem często parujących szyb w aucie Najczęstsze przyczyny oraz skuteczne sposoby na zaparowane szyb Jaki samochód użytkowy wybrać do swojej firmy? Jaki samochód użytkowy wybrać do swojej firmy? Segment aut dostawczych Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kat. B? Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kat. B? Sprawdźmy to szczegółowo Jaki bagażnik rowerowy do samochodu wybrać? Jaki bagażnik rowerowy do samochodu wybrać? Sprawdź jaki bagażnik będzie dobrym wyborem dla Ciebie Które paliwo jest lepsze, benzyna PB 95 czy PB 98? Które paliwo jest lepsze, benzyna PB 95 czy PB 98? Co zatankować do naszego auta? Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Zeroemisyjne auto na prąd Jak korzystać z gaśnicy samochodowej i co grozi za jej brak? Jak korzystać z gaśnicy samochodowej i co grozi za jej brak? Którą gaśnicę wybrać do samochodu?