Jako jeden z wiodących producentów samochodów przykładamy dużą wagę do działań na rzecz ochrony środowiska. Tworzymy więc pojazdy, które mają wywierać jak najmniejszy wpływ na otaczające nas środowisko naturalne. Nie chodzi wyłącznie o to, jak nasze samochody będą się zachowywać na drodze. Wierzymy, że równie ważne jest szukanie bardziej ekologicznych i zrównoważonych sposobów produkcji pojazdów oraz ich utylizacji po zakończeniu okresu eksploatacji.

Poświęciliśmy dekady na zbadanie tego, co możemy zrobić, aby nasze samochody były bardziej przyjazne dla środowiska. Stworzyliśmy m.in. technologię hybrydową, która już zdołała udowodnić swoją wartość w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i pozwoliła nam wykonać ważny krok naprzód na drodze do przyszłości, w której całe społeczeństwo będzie korzystać z niskoemisyjnych technologii. Obecnie nadal pracujemy nad spełnieniem naszych celów na 2050 r. i obniżeniem poziomu emisji CO2 o 90% względem poziomu emisji z 2010 r.

Redukcja emisji CO2 nie jest jednak naszym jedynym celem. Tak jak rządy wielu krajów i konsumenci na całym świecie wierzymy, że jakość powietrza, którym oddychamy, jest niezwykle ważna. W ramach naszego całościowego podejścia do innowacyjności w projektowaniu i zastosowaniu technologii, nieustannie inwestujemy w rozwiązania, które pozwalają minimalizować ilość emitowanych przez samochody spalin, które w bezpośredni sposób wpływają na ludzkie zdrowie, takich jak tlenki azotu (NOx) czy cząstki stałe (PM).

Plan obniżenia emisji CO2 do 2050r.
Ogłosiliśmy ambitne plany zredukowania emisji CO2 pojazdów w eksploatacji o 90% do 2050 r. (na odcinku od zbiornika paliwa do kół napędowych pojazdu).
Właściwy samochód, właściwe miejsce, właściwy czas

Ludzie na całym świecie używają różnych rodzajów pojazdów, które pasują do ich stylu życia i lokalnego środowiska. Niektórzy potrzebują mniejszego samochodu do jazdy po mieście, a dla innych niezbędny jest większy samochód z potężnym silnikiem, który ułatwi im dłuższe podróże. Kwestie dotyczące ochrony środowiska i redukcji emisji dwutlenku węgla nie zawsze współgrają z tymi założeniami, dlatego nie wierzymy w istnienie jednego rozwiązania, które pozwoliłoby stworzyć jeden ekologiczny samochód dla wszystkich kierowców. Dzięki naszemu systemowi hybrydowemu udało nam się stworzyć technologię niskoemisyjną, którą można wykorzystać na wiele sposobów, zadowalając wiele różnych typów konsumentów.

Odkąd pod koniec XIX w. w samochodach zamontowano silniki spalinowe, do ich napędzania używano głównie paliw kopalnianych, które produkowały CO2 i przyczyniały się do powstawania globalnego ocieplenia. Chociaż konwencjonalne silniki będą nadal odgrywać ważną rolę, skupiamy się obecnie na badaniu i rozwijaniu alternatywnych rozwiązań, takich jak biopaliwa ze źródeł ekologicznych, energia elektryczna czy też paliwa wodorowe. Stawiając na różnorodność, staramy się zapewnić najbardziej przyjazne dla środowiska pojazdy, dostarczając naszym klientom właściwy samochód we właściwym miejscu i o właściwej porze.

„Zasoby naturalne są ograniczone. Musimy ostrożnie obchodzić się z naszą planetą. Będziemy musieli przekazać ją w ręce naszych dzieci.”

Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation

Technologia hybrydowa
Nasz przepis na stworzenie najlepszej wersji ekologicznego samochodu zakłada wykorzystanie na różne sposoby naszej technologii hybrydowej i użycie alternatywnych paliw w celu uzyskania najlepszych wyników we wszystkich możliwych typach pojazdów.
Poznaj rodzinę Toyoty

Wprowadzenie na rynek Toyoty Mirai, pierwszego masowo produkowanego modelu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi, stanowi kolejny krok na drodze do tworzenia coraz bardziej zaawansowanych pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii. W naszej ofercie mamy także pojazdy w całości napędzane energią elektryczną, które pozwalają wygodnie poruszać się po mieście, takie jak prototypowy model i-ROAD, rosnącą liczbę modeli samochodów hybrydowych oraz samochody, w których zastosowano technologię plug-in hybrid, które można ładować energią elektryczną. Wszystkie te pojazdy to część naszego technologicznego planu działania, który pozwoli nam stworzyć idealny model ekologicznego samochodu – taki, który nie będzie wywierał żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wyznaczanie drogi do zrównoważonej mobilności

Nasz technologiczny plan działania zakłada integrację szerokiej gamy przyjaznych dla środowiska technologii (takich jak technologia hybrydowa, plug-in hybrid, a także założenia napędu elektrycznego i systemów ogniw paliwowych), które pozwolą w przyszłości uzyskać bardziej ekologiczną i wydajną jazdę. Każda z tych technologii przybliża nas do celu – stworzenia idealnego ekologicznego samochodu. Do 2050 r. zamierzamy zredukować poziom emisji CO2 naszych pojazdów o 90% w porównaniu z poziomem z 2010 r. To ambitne plany, ale jesteśmy w pełni zaangażowani w rozwój i udoskonalanie nowych technologii, a także wprowadzanie ich na rynek.

Nasz wielokrotnie nagradzany hybrydowy system napędowy to kluczowy element technologiczny obecny we wszystkich modelach uwzględnionych w naszych planach rozwojowych. Jego modułowa konstrukcja pozwala z łatwością dostosowywać go do wykorzystania w różnych typach pojazdów. W samochodach wyposażonych w napędy z technologią plug-in hybrid system hybrydowy pozostaje w dużej mierze niezmieniony. Pojawia się w nich akumulator, który można ładować z zewnętrznego źródła energii. W pojazdach elektrycznych znika silnik benzynowy, a pojawia się mocniejszy silnik elektryczny. W modelach hybrydowych z ogniwami paliwowymi silnik benzynowy zastąpiono baterią ogniw paliwowych w celu wytworzenia energii elektrycznej z paliwa wodorowego bez emisji szkodliwych spalin.

Wyznaczenie drogi do zrównoważonej mobilności
Nasza innowacyjna technologia hybrydowa została zastosowana w wielu rodzajach pojazdów, w tym w pojazdach elektrycznych, hybrydowych, wyposażonych w technologię plug-in hybrid oraz napędzanych ogniwami paliwowymi. Dzięki temu wszyscy klienci mogą znaleźć w ofercie Toyoty samochody, które spełniają ich osobiste preferencje i potrzeby.

Dowiedz się więcej

Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości Yarisy w kolorze Spicy Orange Yarisy w kolorze Spicy Orange Nowości w roku modelowym 2023 Lekki użytkowy van elektryczny Lekki użytkowy van elektryczny Nowy projekt Toyotay i partnerów Wymienne baterie do samochodów Wymienne baterie do samochodów Dowiedz się więcej o nowym projekcie Klub Rekordowych Przebiegów Klub Rekordowych Przebiegów Pochwal się trwałością swojej Toyoty Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wzrost udziału w rynku do 17,7% Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Sprawdź szczegóły Zrównoważona produkcja bioetanolu Zrównoważona produkcja bioetanolu Wspólny projekt Toyoty i partnerów KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim