5 gwiazdek Euro NCAP dla Yarisa Cross

Najwyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczność systemów Toyota Safety Sense

2021-10-27

Yaris Cross – nowy crossover segmentu B, który właśnie debiutuje na polskim rynku – zdobył 5 gwiazdek w badaniach bezpieczeństwa Euro NCAP. Tym samym europejska organizacja potwierdziła zarówno najwyższy poziom bezpieczeństwa nowego samochodu, jak i skuteczność systemów Toyota Safety Sense.

Yaris Cross jest jednym z trzech modeli Toyoty (obok wodorowego sedana Mirai i Yarisa czwartej generacji), które w ostatnim czasie zdobyły 5 gwiazdek Euro NCAP. Nowy crossover był testowany jednocześnie w Europie i w Australii – w ramach współpracy Euro NCAP i ANCAP. Próbom poddawany był model z napędem hybrydowym.

Za ochronę dorosłych pasażerów Yaris Cross otrzymał ocenę 86%, a za ochronę przewożonych w samochodzie dzieci – 84%. Skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego Euro NCAP oceniło na 81%. Ochronę pieszych i rowerzystów – na 78%.

Nowy Yaris Cross zapewnia szczególnie dobrą ochronę głowy i szyi kierowcy i pasażerów, do czego przyczyniają się zarówno wysokiej jakości fotele i skuteczne poduszki powietrzne przednie i boczne, jak i nowa centralna poduszka powietrzna między przednimi fotelami.

Oceniając skuteczności systemów bezpieczeństwa czynnego, eksperci Euro NCAP stwierdzili:

„System automatycznego hamowania awaryjnego Yarisa Cross wykrywa zarówno pozbawionych ochrony użytkowników dróg, jak pieszych i rowerzystów, jak i inne pojazdy. Reakcja systemu na ryzyko kolizji z pieszymi była dobra (najwyższa ocena z pięciu), a z rowerzystami adekwatna (druga najwyższa ocena z pięciu). Samochód uniknął kolizji z nimi lub znacząco ograniczył skutki zderzenia w większości testów przeprowadzonych według różnych scenariuszy”.

Yaris Cross – nowe standardy bezpieczeństwa w segmencie B

Nowa Toyota Yaris Cross to miejski crossover, który charakteryzuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa biernego i czynnego. Supersztywna konstrukcja nadwozia nowego modelu została opracowana w architekturze TNGA. O bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów dbają poduszki powietrzne, w tym nowa centralna poduszka między fotelami.

Yaris Cross wyróżnia się też niezwykle bogatym zestawem zaawansowanych technologii wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense 2.5. Są one w stanie wykryć potencjalne zagrożenia i szybciej na nie zareagować, a tym samym uniknąć kolizji lub ograniczyć jej skutki.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Nowy crossover Toyoty jest standardowo wyposażony m.in. w takie technologie, jak:
• układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów,
• układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach,
• wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia,
• inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC),
• asystent utrzymania pasa ruchu (LTA),
• układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA),
• automatyczne światła drogowe (AHB),
• system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall).

W wyższych wersjach dostępny jest również system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), a także system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) z funkcją automatycznego hamowania. Manewrowanie ułatwiają inteligentne czujniki parkowania z funkcją detekcji przeszkód i automatycznego hamowania oraz opcjonalny monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (Panoramic View Monitor), który daje podgląd otoczenia auta w czasie rzeczywistym.

Niewątpliwym atutem nowego Yarisa Cross jest także zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate Advanced Park. Jest to półautonomiczny system, który przejmuje kontrolę nad kierownicą, gazem i hamulcem podczas cofania i parkowania równoległego, a także wyjeżdżania z równoległych miejsc parkingowych.

Euro NCAP

Badania Euro NCAP są cały czas aktualizowane i stają się coraz bardziej wymagające. Zakładają długą listę testów sprawdzających samochód pod kątem bezpieczeństwa pasażerów i innych użytkowników dróg oraz skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego.

Ważną rolę odgrywają zwłaszcza testy zderzeniowe. Obejmują one m.in.:
• zderzenia czołowe z prędkością 50 km/h połową szerokości samochodu, w które uderza nadjeżdżająca odkształcalna bariera,
• zderzenia czołowe pełną szerokością auta w sztywną barierę,
• zderzenia boczne z mobilną odkształcalną barierą, która uderza w drzwi kierowcy,
• zderzenia samochodu bokiem ze słupem.
W czasie tych testów sprawdzany jest wpływ kolizji zarówno na kierowcę i dorosłych pasażerów, jak i na dzieci.

Z kolei badania skutków zderzenia samochodu z pieszym obejmują wiele różnych konfiguracji z użyciem fantomu głowy i nogi osoby dorosłej oraz dziecka. W następnej kolejności sprawdzana jest skuteczność systemów zapobiegania kolizjom z pieszymi i rowerzystami, z innymi samochodami, a także skuteczność układów utrzymywania pasa ruchu i aktywnych tempomatów.

Dowiedz się więcej

Nowy oszczędny Yaris Cross Nowy oszczędny Yaris Cross Sprawdź jego osiągi Fabryki w Polsce napędzą Yarisa Cross Fabryki w Polsce napędzą Yarisa Cross Dowiedz się więcej Toyota Yaris Cross Toyota Yaris Cross Poznaj nowy miejski SUV segmentu B Rozpoczęła się produkcja Yarisa Cross Rozpoczęła się produkcja Yarisa Cross Poznaj nowy model Toyoty Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Debiutuje w segmencie B-SUV Toyota Yaris Cross Adventure Toyota Yaris Cross Adventure Subkompaktowy SUV z napędem AWD-i Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Poznaj subkompaktowy model oparty na TNGA Poznaj Toyotę Yaris Cross Poznaj Toyotę Yaris Cross Nowy, kompaktowy SUV z segmentu B Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody miejskie Samochody miejskie