Toyota rusza z produkcją nowego Yarisa Cross

Nowy model będzie powstawał w Valenciennes we Francji

2021-07-06

W fabryce TMMF w Valenciennes we Francji rozpoczęła się produkcja nowej Toyoty Yaris Cross. Model ten został zaprojektowany z myślą o europejskich klientach i zbudowany na subkompaktowej platformie GA-B. Premiera Yarisa Cross to element realizacji planu osiągnięcia do 2025 roku sprzedaży na poziomie 1,5 miliona samochodów Toyoty rocznie.

W swoim zakładzie we Francji Toyota uruchomiła produkcję Yarisa Cross. Już we wrześniu zupełnie nowy miejski SUV zadebiutuje również na polskim rynku.

Fabryka w Valenciennes we Francji została dofinansowana kwotą 400 milionów euro i przystosowana do montażu na tej samej linii produkcyjnej dwóch różnych modeli – Yarisa hatchbacka 4. generacji oraz nowego Yarisa Cross. Możliwości produkcyjne TMMF wzrosły do 300 tysięcy samochodów, a łączna liczba pracowników – do niemal 5000 osób.

Yaris Cross został zaprojektowany z myślą o europejskich klientach. Samochód ten będzie dostępny z napędami znanymi z Yarisa 4. generacji – benzynowym silnikiem 1.5 o mocy 125 KM i układem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM. Według przewidywań dominującym napędem będzie niskoemisyjny układ hybrydowy, co ułatwi Toyocie osiągnięcie do 2025 roku 90-procentowego udziału zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży marki.

Toyota rozpoczyna produkcję nowego Yarisa Cross

Warto zaznaczyć, że Yaris Cross to drugi model zbudowany na platformie GA-B i ósmy produkowany w Europie samochód zaprojektowany w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture). Obok Yarisa i Yarisa Cross montowanych w Toyota Motor Manufacturing France, w technologii TNGA powstają także Toyota C-HR i Corolla Sedan (Toyota Motor Manufacturing Turkey), Corolla Hatchback i Corolla TS Kombi (Toyota Motor Manufacturing UK w Burnaston). W ten sposób Toyota realizuje strategię montowania samochodów blisko ich rynków zbytu oraz łączenia spokrewnionych modeli w jednym miejscu.

„Rozpoczęcie produkcji Yarisa Cross to dla nas bardzo ważny moment. Ten model nie tylko wzmacnia konkurencyjność Toyoty, ale wpisuje się w ideę wytwarzania samochodów lokalnie i maksymalizacji możliwości produkcyjnych, aby do 2025 roku zwiększyć sprzedaż Toyoty w Europie do 1,5 miliona rocznie” – powiedział Marvin Cooke, wiceprezydent ds. produkcji Toyota Motor Europe.

Nie są to jedyne tegoroczne inwestycje Toyoty w Europie, który miały wpływ na możliwości produkcyjne koncernu. W zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zaczęto montować hybrydowe przekładnie e-CVT 1.5 oraz silniki elektryczne, które dołączyły m.in. do wytwarzanych tu wcześniej benzynowych silników 1.5 TNGA. Tym samym w polskich fabrykach zaczęły powstawać kompletne napędy hybrydowe do Yarisa i Yarisa Cross.

Toyota intensywnie rozwija także zakład Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) w Kolinie, aby przygotować go do uruchomienia drugiej linii produkcyjnej Yarisa. Firma zamierza w ten sposób odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie klientów Europejskim Samochodem Roku 2021.

Dowiedz się więcej

Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Nowy oszczędny Yaris Cross Nowy oszczędny Yaris Cross Sprawdź jego osiągi Fabryki w Polsce napędzą Yarisa Cross Fabryki w Polsce napędzą Yarisa Cross Dowiedz się więcej Toyota Yaris Cross Toyota Yaris Cross Poznaj nowy miejski SUV segmentu B Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Debiutuje w segmencie B-SUV Toyota Yaris Cross Adventure Toyota Yaris Cross Adventure Subkompaktowy SUV z napędem AWD-i Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Poznaj subkompaktowy model oparty na TNGA Poznaj Toyotę Yaris Cross Poznaj Toyotę Yaris Cross Nowy, kompaktowy SUV z segmentu B Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody miejskie Samochody miejskie