Fabryki Toyoty w Polsce będą napędzały Yarisa Cross

Napędy do nowego modelu powstaną w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach

2021-07-07

W zakładach Toyoty w Wałbrzychu oraz w Jelczu-Laskowicach będą produkowane benzynowe i hybrydowe napędy do najnowszego przeboju marki – Yarisa Cross. Samochód pojawi się u polskich dilerów na początku października. Produkcja auta rusza w lipcu (Yaris Cross 1.5 benzynowy) i w sierpniu (Yaris Cross 1.5 hybrydowy). Od początku czerwca w ramach przedsprzedaży tylko w Polsce zamówiło ten samochód już 567 osób.

Yaris Cross to model, który został zaprojektowany z myślą o europejskich klientach w studiu projektowym Toyoty ED2 w Nicei. Jego produkcja już się rozpoczęła w Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes, a od sierpnia będzie tam montowana również wersja z napędem hybrydowym.

5-drzwiowy crossover Toyoty będzie dostępny z benzynowym silnikiem TNGA o pojemności 1,5 l i mocy 125 KM oraz układem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM. Podobnie jak w przypadku Yarisa hatchback, fabryka Toyoty w Wałbrzychu będzie dostarczała do nowego Yarisa Cross sześciobiegową skrzynię biegów oraz elektryczną przekładnię hybrydową. Z kolei zakład w Jelczu-Laskowicach będzie produkował 1,5-litrowy silnik benzynowy TNGA, który może stanowić samodzielną jednostkę napędową lub tworzyć – wraz z przekładnią hybrydową z Wałbrzycha – elektryczny napęd hybrydowy.

„Yaris Cross to najnowocześniejsze auto miejskie w gamie Toyoty. Ma przepiękną sylwetkę, najnowszą technologię napędu i przełomowy w marce system multimediów. Jest kompaktowy z zewnątrz i przestronny w środku. Efekt – ogromne zainteresowanie wśród polskich kierowców. Jeszcze przed premierą zdecydowało się zamówić to auto aż 567 osób. To absolutnie topowy wynik otwarcia –przedsprzedaż trwa zaledwie od 1 czerwca. Dlatego jesteśmy dumni, że każda wersja tego auta będzie napędzana przez polskie serce. I to serce budowane w najnowszej globalnej technologii Toyoty” – podkreślił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Polskie fabryki Toyoty napędzają Yarisa Cross

Montaż przekładni hybrydowej do Yarisa i Yarisa Cross uruchomiony został w fabryce w Wałbrzychu w kwietniu tego roku. Wraz z nim rozpoczęła się również produkcja silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej.

„Yaris hatchback oraz SUV Yaris Cross to bardzo ważne modele nie tylko dla Toyoty w Europie, ale też dla naszych polskich fabryk. Na ich potrzeby zamierzamy do końca roku podwoić nasze linie produkcyjne napędów hybrydowych 1.5” – powiedział Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP).

Kierownictwo TMMP zakłada, że w 2022 roku w polskich fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż 6 linii produkcyjnych głównych podzespołów do napędów hybrydowych, w tym 3 linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz 3 linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Polskie fabryki Toyoty napędzają Yarisa Cross

Warto podkreślić, że Toyota Motor Manufacturing Poland jest pierwszym ośrodkiem poza Azją, w którym produkowane są napędy hybrydowe Toyoty. Znaczenie TMMP jako europejskiego centrum technologii hybrydowej wzmocniło otwarcie w 2020 roku Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Jego głównym zadaniem jest przyspieszanie procesu testowania napędów hybrydowych oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie.

Do 2025 roku Toyota planuje zwiększyć udział zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży do 90%, co otwiera przed polskimi fabrykami szerokie możliwości rozwoju.

Do końca 2022 roku poziom inwestycji w obu zakładach (wraz z obecnie realizowanymi projektami) wzrośnie do prawie 6 miliardów złotych, możliwości produkcyjne – do 1,65 miliona podzespołów rocznie, a zatrudnienie – do ponad 3000 osób. Już teraz zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo jeszcze ponad 100 pracowników.

Dowiedz się więcej

Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Nowy oszczędny Yaris Cross Nowy oszczędny Yaris Cross Sprawdź jego osiągi Toyota Yaris Cross Toyota Yaris Cross Poznaj nowy miejski SUV segmentu B Rozpoczęła się produkcja Yarisa Cross Rozpoczęła się produkcja Yarisa Cross Poznaj nowy model Toyoty Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris Cross Debiutuje w segmencie B-SUV Toyota Yaris Cross Adventure Toyota Yaris Cross Adventure Subkompaktowy SUV z napędem AWD-i Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Rozpoczęła się produkcja nowego Yarisa Poznaj subkompaktowy model oparty na TNGA Poznaj Toyotę Yaris Cross Poznaj Toyotę Yaris Cross Nowy, kompaktowy SUV z segmentu B Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody miejskie Samochody miejskie