Pilotażowa stacja tankowania wodorem

Nowy projekt Toyoty i PGNiG

2020-08-28

Toyota Motor Poland i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach tego porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.

„Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce” – podkreślił Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

W maju br. ogłoszono badawczy program wodorowy PGNiG. Zakłada on produkcję wodoru (w tym „zielonego wodoru” wykorzystującego odnawialne źródła energii), jego magazynowanie i dystrybucję, a także zastosowania w energetyce przemysłowej. Na warszawskiej Woli ma powstać stacja tankowania pojazdów wodorem. PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na jej projekt i budowę.

„Eksploatacja badawczej stacji pozwoli PGNiG na zbudowanie kompetencji wodorowych w zakresie tego typu projektów. Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko- i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce” – zaznaczył Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Celem współpracy PGNiG i Toyoty jest m.in. wprowadzenie na polski rynek wodoru jako czystego paliwa dla bezemisyjnych pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi. Wodór nazywany jest przez specjalistów paliwem przyszłości.

Toyota Motor Poland planuje w przyszłym roku wprowadzić na rynek Mirai drugiej generacji. Jest to pierwsze masowo produkowane auto typu sedan na wodór. Nowa generacja samochodu z ogniwami paliwowymi ma zasięg po napełnieniu zbiorników pojazdu w granicach 650–900 km. Jest to o 30% więcej niż w przypadku jego poprzednika. Tankowanie trwa zaledwie kilka minut.

„W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów. Jako Toyota Motor Poland od lat należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i przeprowadzeniu badań” - powiedział dr Jacek Pawlak, Prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA specjalizuje się w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, a poprzez swoje oddziały i kluczowe spółki z Grupy Kapitałowej zajmuje się również importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych, produkcją ciepła i energii elektrycznej, usługami geofizycznymi i wiertniczo-serwisowymi. Spółki zależne i oddziały prowadzą działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Norwegii, w Pakistanie i ZEA, sprzedaż gazu w Niemczech oraz handel LNG poprzez biuro w Londynie. W przyszłości PGNiG zamierza rozwijać wykorzystanie wodoru, biometanu oraz OZE.

Toyota Motor Poland stanowi część Toyota Motor Corporation, jednego z największych koncernów motoryzacyjnych świata. Toyota jako pierwsza firma o globalnym zasięgu wprowadziła do szerokiego obrotu elektryczne samochody hybrydowe z napędem spalinowo-elektrycznym, charakteryzujące się dużym udziałem mocy elektrycznej w całości napędu. Producent wciąż poszukuje nowych rozwiązań w sferze tych technologii. Efektem tych działań jest Toyota Mirai – pierwszy masowo produkowany samochód z napędem wodorowym typu sedan. Nie emituje on do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, gdyż jedynym efektem reakcji wodoru i tlenu jest para wodna.