TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji

Kolejny zwycięski weekend

2020-09-21

W miniony weekend po raz trzeci z rzędu Toyota TS050 Hybrid wygrała legendarny wyścig 24h Le Mans. Tym samym zespół TOYOTA GAZOO Racing zapewnił sobie tytuł mistrzów świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC) w klasyfikacji drużynowej. Z kolei Toyota Yaris WRC zwyciężyła w Rajdzie Turcji – piątej rundzie rajdowych mistrzostw świata.

24-godzinny wyścig w Le Mans stał się prawdziwą legendą, a jego zwycięzcy z miejsca przechodzili do historii. Toyota ma na swoim koncie aż trzy wygrane na francuskim torze – w roku 2018, 2019 i 2020. Dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing wyjątkowa była zwłaszcza ta ostatnia, gdyż był to pożegnalny występ prototypu TS050 Hybrid w Le Mans.

Wyścigówka Toyoty wyznaczyła nowe standardy osiągów i efektywności w rywalizacji długodystansowej. 1000 KM mocy układu hybrydowego, napęd na cztery koła, zużycie paliwa mniejsze o 35% przy jednoczesnym przyspieszeniu o 10 s na okrążeniu w porównaniu do aut hybrydowych pierwszej generacji. Wszystko to sprawiło, że TS050 Hybrid nie miał sobie równych na torze.

24h Le Mans 2020

Za kierownicą zwycięskiego samochodu z numerem 8 zasiadali Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley. Startowali oni z trzeciej pozycji i już na początku wyścigu musieli się mierzyć z trudnościami. Najpierw przebita opona wymusiła szybszy zjazd na pit stop, a następnie porozrzucane na torze części innego auta uszkodziły układ hamulcowy i konieczna była kolejna naprawa. Potem nastąpiło mozolne odrabianie strat do Toyoty z numerem 7.

Tercet Kamui Kobayashi, Mike Conway i José María López do wyścigu ruszał z pole position. Ich samochód z numerem 7 systematycznie powiększał przewagę nad rywalami. Awaria wydechu odebrała im jednak szanse na wygraną. 30-minutowa naprawa kosztowała spadek z pierwszej pozycji na czwartą, a prowadzenie objęli koledzy z zespołu. Ostatecznie na podium znalazły się dwa auta TS050 Hybrid – samochód z numerem 7 dojechał do mety na trzeciej pozycji.

Zwycięska załoga Toyoty nr 8 podczas 24-godzinnego wyścigu pokonała ponad 5000 km i wygrała z przewagą 5 okrążeń nad kolejną ekipą. Dla Buemiego i Nakajimy było to trzecie z rzędu zwycięstwo w Le Mans – takie osiągnięcie w 97-letniej historii wyścigu udało się jedynie siedmiu kierowcom. Dla Hartleya to drugi triumf w Le Mans. Poprzednio dokonał tego w 2017 roku.

TOYOTA GAZOO Racing mistrzem świata w wyścigach długodystansowych

Wygrana w tegorocznym wyścigu Le Mans zapewniła ekipie TOYOTA GAZOO Racing tytuł mistrza świata w wyścigach długodystansowych w klasyfikacji zespołowej. To trzeci taki tytuł w historii tego zespołu. Z kolei Buemi, Nakajima i Hartley objęli prowadzenie w kategorii kierowców na jedną rundę przed końcem sezonu FIA WEC.

„Pokazaliśmy, czym jest duch zespołu i prawdziwa determinacja. Załoga samochodu numer 8 uporała się z początkowymi problemami i wygrała po raz trzeci. To jak spełnienie marzeń” – podsumował zmagania na torze Hisatake Murata, szef zespołu.

„Le Mans po raz kolejny pokazało, jak szczęście może się do ciebie nagle uśmiechnąć. Gdy startowaliśmy, nic nie szło po naszej myśli. A potem wszystko zaczęło się dla nas dobrze układać i wygraliśmy z przewagą pięciu okrążeń” – powiedział Sébastien Buemi, kierowca zwycięskiego auta numer 8.

Wyścig 24h Le Mans był przedostatnią rundą FIA WEC. Kolejna jest zaplanowana na 14 listopada i odbędzie się w Bahrajnie. Wyścig ten i przesądzi o tytułach mistrzowskich w klasyfikacji kierowców. Załoga auta z numerem 8 ma siedem punktów przewagi nad kolegami z auta numer 7.

Yaris WRC najszybszy w Turcji

Rajd Turcji okazał się wielkim sprawdzianem zarówno dla załóg, jak i dla maszyn. Trasa piątej rundy WRC biegła po wyboistych i kamienistych drogach, dodatkowym utrudnieniem był wszechobecny pył.

O kolejności na mecie przesądził ostatni dzień rywalizacji i dwa przejazdy najdłuższego odcinka specjalnego Çetibeli, który liczył aż 38,15 km. Pierwsza wizyta aut WRC na tej próbie zmusiła wiele czołowych załóg do zmian kół na trasie. W gronie pechowców znaleźli się m.in. Sébastien Ogier i Kalle Rovanperä. Pełen ostrych kamieni i pyłu odcinek specjalny bez żadnych przygód pokonał za to Elfyn Evans. Pilotowany przez Scotta Martina Walijczyk awansował z czwartej na pierwszą pozycję.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing zwyciężył w dwóch z trzech ostatnich edycji Rajdu Turcji. Dla Evansa było to drugie zwycięstwo w mistrzostwach świata za kierownicą Yarisa WRC. Kierowca Toyoty awansował na pozycję lidera WRC.

„To niesłychanie przyjemne uczucie, wygrać tak trudny rajd. Nie byliśmy najszybszą załogą przez cały weekend, ale dla nas kluczowe było unikanie kłopotów. Staraliśmy się trzymać środka drogi i to nam się opłaciło. Cieszę się z punktów. Oczywiście, to nie jest najsłodsza wygrana, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że wykorzystaliśmy pech rywali, ale taki już jest Rajd Turcji i każdy to wiedział przed jego startem” – podsumował swoje zmagania Evans.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej z 18-punktami straty zajmuje Ogier, który wycofał się z Rajdu Turcji na przedostatnim odcinku specjalnym z powodu usterki jednostki napędowej. Czwarte miejsce niezmiennie zajmuje Rovanperä, dla którego to debiutancki sezon w aucie kategorii WRC. Każdą z dotychczas przejechanych imprez kończył w najlepszej piątce.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing wyjeżdża z Turcji jako lider klasyfikacji producentów. Załogi w Yarisach powiększyły przewagę z 5 do 9 punktów.

„Elfyn jechał genialnie, nie popełniał błędów i dojechał do mety bez problemów. Prowadzi w klasyfikacji kierowców, a dla Toyoty sytuacja w klasyfikacji producentów też wygląda dobrze” – podkreślił Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Przed kierowcami WRC kolejny kamienisty i wyboisty sprawdzian. W dniach 8-11 października będą ścigać się w Rajdzie Sardynii.

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej