Fabrykę Toyoty we Francji
opuścił 4-milionowy Yaris

4. generacja modelu najbezpieczniejszym samochodem
w segmencie

2020-12-11

Yaris od lat jest produkowany w Toyota Motor Manufacturing France (TMMF). Obecnie w zakładzie tym powstaje już 4. generacja tego modelu, której dominującym napędem jest układ hybrydowy. Ostatnio taśmę montażową opuścił 4-milionowy Yaris.

4-milionowa Toyota Yaris to 116-konna hybryda w najwyższej wersji wyposażenia z nadwoziem w kolorze Tokyo Fusion i dachem w kolorze Eclipse Black. Model ten w salonach zadebiutował w roku 2020. Charakteryzuje się on się bardzo wydajnym napędem hybrydowym 4. generacji oraz najnowszą wersją pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.

4 generacje modelu

Pierwsza generacja Yarisa debiutowała na rynku w 1999 roku, a już rok później zdobyła tytuł Samochodu Roku 2000. Model ten przyniósł Toyocie mnóstwo sukcesów, zwłaszcza na wymagającym europejskim rynku, z myślą o którym auto powstało.

W 2019 roku – po latach stabilnego wzrostu – w Europie sprzedano 224 000 egz. Toyoty Yaris 3. generacji. Stanowiło to 22% całkowitej sprzedaży Toyoty w regionie i około 8% udziału w segmencie.

Napęd hybrydowy 4. generacji

4-milionowa Toyota Yaris, która właśnie została wyprodukowana we Francji, jest wyposażona w układ hybrydowy 4. generacji o mocy 116 KM. Charakteryzuje się on najniższym w segmencie średnim zużyciem paliwa i emisją CO2 – odpowiednio 3,8–4,3 l/100 km i 87–98 g/km CO2.

Podwyższona wydajność napędu i większy poziom wykorzystania baterii trakcyjnej pozwoliły obniżyć zużycie paliwa przy jednoczesnym wzroście mocy ze 100 do 116 KM. Dzięki temu hybrydowy Yaris jest bardziej dynamiczny od poprzednika i daje większą radość z jazdy.

Najbezpieczniejsze auto w segmencie

Nowa Toyota Yaris jest najbezpieczniejszym samochodem w swoim segmencie. Za poziom bezpieczeństwa biernego model ten otrzymał nagrodę SAFETYBEST 2020. Jurorzy docenili centralną poduszkę powietrzną między przednimi fotelami, podkreślając, że jest to pierwsze takie rozwiązanie w segmencie B w Europie.

Nowa generacja Yarisa jest standardowo wyposażona w najnowszą i najbardziej zaawansowaną wersję pakietu Toyota Safety Sense. Zawiera ona kilka zupełnie nowych systemów, które – co nietypowe dla rynku – zadebiutowały w miejskim samochodzie, a nie w modelu flagowym.

Rodzina Yarisa wkrótce się powiększy

Warto podkreślić, że miejski hatchback Toyota Yaris to dopiero pierwszy z gamy trzech spokrewnionych modeli. Już trwa przedsprzedaż produkowanego w Japonii sportowego GR Yarisa. W przyszłym roku w fabryce TMMF ruszy również produkcja miejskiego crossovera Yaris Cross. Model ten także będzie dostępny z napędem hybrydowym, zaś jednym z jego wyróżników w segmencie będzie elektryczny napęd na cztery koła AWD-i.

Dowiedz się więcej

Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Toyota z nową identyfikacją wizualną Toyota z nową identyfikacją wizualną Sprawdź, co zostało zmienione Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Ranking Consumer Reports Ranking Consumer Reports Toyota i Lexus liderami zestawienia Toyota Prius 5. generacji Toyota Prius 5. generacji Światowa premiera i debiut nowego napędu plug-in hybrid Poznaj Toyotę GR86 Poznaj Toyotę GR86 Nowe auto driftingowe Kuby Przygońskiego Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości