Złota Kierownica dla Toyoty GR Supry

Najlepszy samochód sportowy wg Bild am Sonntag i Auto Bild

2019-11-18


Nowa Toyota GR Supra zdobyła niemiecką nagrodę Złota Kierownica (Das Goldene Lenkrad), zwyciężając w kategorii Najlepszy samochód sportowy. Powtórzyła tym samym sukces swojego poprzednika z 1982 roku.

Toyota GR Supra powróciła na światowy rynek w roku 2019 po kilkunastu latach nieobecności i od razu została wyróżniona Złotą Kierownicę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów nowych samochodów w Europie. W 1982 roku tę samą nagrodę zdobyła Supra drugiej generacji.

Złote Kierownice są przyznawane przez najpopularniejszą niedzielną gazetę w Niemczech – Bild am Sonntag, oraz magazyn motoryzacyjny Auto Bild. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich ma formę plebiscytu, w którym niemieccy czytelnicy wybierają faworytów spośród ponad 50 nowych modeli (po 3 z każdej kategorii). Następnie finałowe trójki są testowane przez ekspertów – m.in. doświadczonych dziennikarzy i kierowców wyścigowych. Samochody są sprawdzane wedle tych samych kryteriów, otrzymując punkty. Ich suma i decydowała o wyłonieniu zwycięzcy.

Toyota GR Supra wyróżniona Złotą Kierownicą
Toyota GR Supra wyróżniona Złotą Kierownicą

Najnowsza generacja Toyoty GR Supry czerpie z bogatego dorobku sportowych modeli Toyoty. Dwuosobowe coupe z 6-cylindrowym, rzędowym silnikiem z przodu i napędem na tylną oś zachwyca swoimi osiągami. Turbodoładowany silnik o mocy 340 KM rozpędza auto od 0 do 100 km/h w 4,3 s.

Konstrukcja auta została oparta na złotej proporcji między rozstawem osi a rozstawem kół – 1,55. Jednocześnie uzyskano optymalny rozkład masy na przód i tył – 50:50.

GR Supra jest pierwszym globalnym modelem opracowanym przez GAZOO RACING Team, sportową markę Toyoty.