24000 patentów Toyoty bez opłat licencyjnych

Japoński producent stawia na rozwój samochodów zelektryfikowanych

2019-04-03

Toyota udostępni do publicznego użytku prawie 24000 patentów, uzyskanych w ramach prac nad stworzeniem niskoemisyjnych samochodów. Japoński koncern udzieli także za darmo wsparcia technicznego producentom, którzy zaczną opracowywać i sprzedawać zelektryfikowane auta, oparte na technologiach Toyoty. Ma to przyspieszyć popularyzację zelektryfikowanych pojazdów.

Toyota doskonale wie, jak dużo czasu, nakładów i zasobów wymaga opracowanie technologii zelektryfikowanych napędów. Widzi też potrzebę jak najszybszego przestawienia motoryzacji na niskoemisyjne samochody. Chcąc przyspieszyć ten proces, japoński koncern postanowił udostępnić swoje technologie, nad którymi pracował od ponad 20 lat.

Producenci samochodów będą mogli korzystać z silników, baterii, jednostek sterujących, przekładni i innych elementów samochodów hybrydowych i wodorowych Toyoty. Ma to pomóc branży motoryzacyjnej, a także rządom, przedsiębiorstwom i społecznościom, osiągnąć cele klimatyczne i uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

„Spotykamy się z dużym zainteresowaniem naszymi technologiami elektryfikacji samochodów ze strony innych firm, które widzą potrzebę popularyzacji hybryd i pozostałym niskoemisyjnych technologii. Dlatego uważamy, że to najlepszy moment na podjęcie współpracy” – powiedział Shigeki Terashi, wiceprezydent Toyota Motor Corporation.

„Jeśli w ciągu najbliższych 10 lat sprzedaż zelektryfikowanych samochodów znacząco wzrośnie, staną się one obowiązującym standardem. Chcemy, aby Toyota odegrała znaczącą rolę w tym procesie” – kontynuował Shigeki Terashi.

Toyota stawia na rozwój samochodów zelektryfikowanych

Toyota umożliwiła darmowe korzystanie z 23 740 patentów do 2030 roku. Są to zarówno najnowsze innowacje, które wciąż czekają na zatwierdzenie w urzędach patentowych, jak i technologie rozwijane od ponad 20 lat. Wiele z nich od lat jest wykorzystywanych w hybrydach. Pomogły one Toyocie poprawić osiągi, ograniczyć rozmiar i masę komponentów oraz koszty produkcji.

Nie jest to pierwsza taka decyzja Toyoty. W styczniu 2015 roku japoński producent umożliwił darmowe korzystanie z 5680 patentów związanych z samochodami elektrycznymi na ogniwa paliwowe (FCEV) zasilanymi wodorem. Miało to miejsce tuż po rynkowej premierze sedana Mirai, pierwszego samochodu na wodór Toyoty.

Teraz dostępnych będzie również:
2590 patentów związanych z silnikami elektrycznymi,
2020 patentów dotyczących jednostek sterujących PCU,
7550 patentów obejmujących innowacje systemów kontroli,
1320 patentów związanych z przekładniami do napędów hybrydowych,
2200 patentów obejmujących systemy ładowania baterii.

Liczba ogólnodostępnych patentów Toyoty związanych z ogniwami paliwowymi wzrośnie o 2380 – do 8060.

Toyota stawia na rozwój samochodów zelektryfikowanych

W ramach wsparcia technicznego Toyota udostępni opisy zelektryfikowanych napędów, instrukcje do kontroli. Udzieli także szczegółowych wskazówek dotyczących dopracowywania tego rodzaju samochodów. Wsparcie to będzie oferowane na podstawie zawieranych indywidualnie umów.

Wprowadzenie niskoemisyjnych, zelektryfikowanych samochodów na wszystkie rynki na świecie to – zdaniem Toyoty – najważniejsze zadanie. To sposób na redukcję emisji CO2 i walkę ze zmianami klimatu. W 2015 roku Toyota opublikowała Toyota Environmental Challenge 2050. Jest to długofalowa strategia firmy zakładająca 6 podstawowych celów na lata 2015-2050. Jednym z nich jest eliminacja emisji CO2 z całego cyklu życia nowych samochodów Toyoty, a także z jej zakładów produkcyjnych. W 2017 roku Toyota ogłosiła także plan dotyczący elektryfikacji swoich modeli do 2030 roku.